Marhatartás

Új újbikát választottunk…

Az új tenyészbika választása sosem egyszerű.

Pláne ha olyan variálós népek valakik, mint mi 🙂

Persze alaposan meg kell gondolni mit is szeretnénk.

Vegyük például a divatos szarvatlan genetikát. Ha homozigóta szarvatlan génnel rendelkező bikát veszünk, garantáltan elfelejthetjük a szarvtalanítás kellemetlenségeit, pláne az unikornisokat, vagy véletlen szarvaltan maradt egyedeket, akik addig terrorizálják a többi szarvatlan társukat, míg rá nem szánjuk magunkat a véres műveletre: felnőttkori szarvtalanításra. Gyenge idegzetű sötétzöld állatvédők akkor ne nagyon járjanak a major közelében…

Szóval a szarvatlan genetika a nyerő, a franciák is arrafelé tenyésztik a limousint, a blondot egyaránt… A szarvalt elavult. Mi is ebből a megfontolásból indítottunk homozigóta szarvatlan genetikájú bika választásával.

A kiválasztott profilból
Az első kiválasztott profilból – 8 hónapos korban

Aztán teltek-múltak a hónapok, és kiütközött az, amit Nagy Zoltán Úr a Gyöngysziget Kft tulajdonosa mondott akkoriban: nincs még kész ez a szarvatlan vonal, a szarvalt elnövi…

Mivel lassan elérkezik az ideje, hogy átvegyük a tenyészérett bikánkat, ellátogattunk hozzá és megtapasztaltuk, amire Zoltán Úr figyelmeztetett minket. Gyönyörű nagy bikává fejlődött „István” a szarvatlan bikánk, azonban a szarvalt genetikájú egyedek marmagasságban már fölé nőttek és – bár a szarvaltak később érők a szarvatlanokhoz képest – testtömegben is elhagyták.

Így bizony hűtlenek lettünk korábbi választottunkhoz és új újbikát kerestünk.

„Miklósra” esett az új választásunk. Miklós 2014 december 6-án született, ezért is lett ilyen szép neve 🙂

Szóval ismerjétek meg Miklóst, a most 13 hónapos végső megoldásunkat a Mozsi major lányainak a következő 5 évre!

Miklós portré
Miklós portré
Miklós profilból
Miklós profilból
Miklós és a farformák
Miklós és a farformák

A szarvtalanítást így ipari méretűre kell fejlesztenünk a jövőben. A kisborjak születése körül zsebben hordjuk a trimmelő gépet a szarvtalanító pasztával együtt. Ha boci születik, másnap már nyírást és pasztát kap a fejére…

Ez van. A szarvtalan genetikával várunk még pár évet, hátha sikerül kiküszöbölni a növekedési erélyre való negatív hatását…

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .